بسیاری از افرادی که در آشپزخانه خود می‌خواهند از فر استفاده کنند امکان دارد برخی از نکات را در نظر نگیرند. اگر شما به خوبی از این وسیله آشپزخانه استفاده نکنید بدون شک نمی توانید کاربرد لازم را از آن دریافت نمایید. برخی از اشتباهاتی که افراد زمان استفاده از فر آشپزخانه انجام می دهند را در این مطلب می خواهیم معرفی کنیم. با شناخت این اشتباهات بدون شک از انجام دادن آنها جلوگیری خواهید کرد.
فر

معرفی اشتباهاتی که زمان استفاده از فر نباید انجام دهید

از جمله اشتباهاتی که زمان کار کردن با فر آشپزخانه به هیچ عنوان نباید انجام دهید عبارت هستند از :

1. گرم نکردن دستگاه قبل از پخت

گرم نکردن اصولی فر یکی از مهم ‌ترین اشتباهاتی است که بسیاری از افراد انجام می دهند. این مسئله مهم نیست که شما می خواهید پیتزا بپزید یا شیرینی بپزید. بلکه این مسئله اهمیت دارد که ابتدا وسیله مورد نظر را روشن کنید و گرم نمایید. درجه این وسیله باید برای پخت آماده شود. قبل از طبخ غذا این دستگاه را حدود ۱۰ الی ۱۵ دقیقه قبل گرم نمایید. اگر دستگاه مورد نظر گرم شود غذا به صورت یکنواخت خواهد شد. تمامی اصولی که مربوط به گرم کردن فر می باشد را می ‌توانید در دفترچه راهنمایی دستگاه مورد بررسی قرار دهید. 

2. دستگاه را تمیز نمی کنید

یکی از دیگر اشتباهاتی که افراد زمان کار کردن با فر آشپزخانه با آن مواجه می شوند این است که به اندازه کافی این دستگاه را تمیز نمی کنند. دقت داشته باشید که تمیز کردن دستگاه های توکار اگر به درستی انجام شود کارکرد دستگاه بهتر خواهد شد. از جوش شیرین، آب، سرکه، مایع ظرفشویی و ... می توانید برای تمیز کردن این دستگاه استفاده کنید.  مخلوطی از جوش شیرین و مایع ظرفشویی را باید روی پارچه بریزید و سپس داخل دستگاه را تمیز کنید. اجازه دهید که این مواد حدود ۱۰دقیقه درون دستگاه بمانند. سپس با استفاده از یک پارچه مرطوب سطوح داخلی فر را تمیز نمایید. این اقدام را باید ماهی یک بار انجام دهید تا دستگاه شما همیشه تمیز باشد و عملکرد مطلوبی از خود نشان دهد.

3. استفاده از مواد غذایی در فر

 یکی از دیگر اشتباهاتی که افراد زمان استفاده از فر آشپزخانه با آن مواجه می شوند این است که مواد غذایی شان سرد می باشد. مواد غذایی که شما می ‌خواهید مورد استفاده قرار دهید اگر یخ زده باشند برای پخت آنها با مشکل مواجه می شوید. شما باید درجه دستگاه را تا اندازه ای تنظیم کنید که مواد غذایی به طور کامل پخته شوند. اگر در دستور پخت این مسئله آمده است که ترکیبات باید با دمای اتاق مورد استفاده قرار بگیرند باید نیم ساعت قبل از پخت غذا مواد را از درون یخچال بیرون بگذارید. این مسئله که دمای مواد غذایی به تعادل برسند بسیار مهم است. 

فر

4. چرب نکردن سینی

یکی از دیگر اشتباهاتی که افراد زمان استفاده از فر آشپزخانه با آن مواجه می‌ شوند این است که سینی دستگاه را چرب نمی کنند. اگر می‌ خواهید مواد غذایی را روی سینی دستگاه بگذارید باید آن را چرب نمایید و یا پوششی روی آن قرار دهید. در واقع تصور کنید که پیتزا و کیک شما به سینی چسبیده باشند. این مسئله برایتان ناخوشایند خواهد بود. در برخی از مدل های سینی جدید از لعاب های نفیس استفاده خواهد شد. اما بهتر است که قبل از قرار دادن مواد غذایی درون سینی آن را با روغن چرب کنید. همچنین می توانید از کاغذهای شیرینی پزی و فویل های آلومینیومی استفاده نمایید. در این صورت برداشتن غذاهایی که پخته شده اند آسان‌تر خواهد شد. با اینکه دستورالعمل هر یک از غذاها با یکدیگر فرق می ‌کند باید به این نکته توجه داشته باشید تا همیشه غذای پخته شده تان سالم و بی نقص باشد.

5. استفاده نکردن از زمان سنج فر

یکی دیگر از اشتباهاتی که افراد زمان استفاده از فر با آن مواجه می ‌شوند این است که از زمان سنج استفاده نمی‌ کنند. مدل های توکار دارای زمان سنج هستند. به همین دلیل شما می توانید از این ویژگی استفاده کنید تا بتوانید پخت غذا را تنظیم نمایید. در این صورت برداشتن غذاهایی که پخته شده اند آسان تر خواهد شد. با اینکه دستورالعمل هر یک از غذاها با یکدیگر فرق می کند باید به این نکته توجه داشته باشید تا همیشه غذای پخته شده تان سالم و بی نقص باشد. 

برخی از افراد برای اینکه غذایشان نسوزد کنار دستگاه فر می ایستند و منتظر می مانند تا غذا بپزد. به محض اینکه شما غذا را درون مدل های توکار می گذارید باید زمان سنج را تنظیم کنید. زمان سنج به صورت هوشمند زمان حداقلی پخت انواع غذا را به شما اعلام می ‌کند. در واقع شما با استفاده از زمان سنج به راحتی می توانید غذاهای متفاوت را درون این دستگاه بپزید و پخت آنها را تنظیم نمایید.زمان سنج مدل های توکار جدید و حرفه ای است که قابلیت های زیادی دارد. 

6. نچرخاندن سینی درون دستگاه

 یکی دیگر از اشتباهاتی که افراد زمان استفاده از فر آشپزخانه با آن مواجه می شوند این است که سینی دستگاه را نمی چرخانند. بسیاری از بخش های مدل های توکار نسبت به دیگر بخش ها داغ تر هستند. به همین دلیل اگر سینی دستگاه را حداقل یک بار از قسمت جلو به عقب و از قسمت بالا به پایین برنگردانید احتمال دارد که غذا به صورت یکنواخت پخته نشود. در مدل های توکار فن های تنظیم کننده ای را قرار داده‌ اند که این مشکل را حل می کند. ولی باید بدانید که چرخاندن سینی در بسیاری از موارد ضروری است. اگر شما سینی دستگاه را بچرخانید پخت غذا به صورت اصولی انجام خواهد شد.


7. باز گذاشتن بیش از اندازه درب فر

یکی از اشتباهاتی که بیشتر افراد زمان استفاده از فر با آن مواجه می‌ شوند این است که بیش از اندازه درب دستگاه را باز می کنند. شما هر بار که درب دستگاه را جهت کنترل کردن پخته شدن غذا باز می کنید هوای گرم را از درون دستگاه خارج می سازید. به همین دلیل دمای دستگاه کاهش پیدا می کند. باز کردن بیش از اندازه درب دستگاه فرایند پخت غذا را کند خواهید کرد. به همین دلیل باید تنها زمانی که زمان سنج اعلام پخت غذا را به شما نشان داد، درب دستگاه را باز کنید. از چراغ دستگاه جهت کنترل کردن غذایی که در حال پخت است می توانید استفاده نمایید. در صورتی که فر شما چراغ ندارد باید تا زمانی که می‌ خواهید سینی را بچرخانید منتظر بمانید. به طور کلی به عنوان نباید بیش از اندازه درب دستگاه را باز کنید چرا که در این صورت امکان دارد مشکلات زیادی به وجود آورید.