یکی از مهمترین وسیله هایی که شما باید برای آشپزخانه خود خریداری کنید سینک ظرفشویی می باشد. این وسیله در مدل ها و جنس های متفاوتی تولید می گردد. شما می توانید بر اساس بودجه و همچنین طبق طراحی آشپزخانه خود یکی از مدل‌ های گوناگون این وسیله را خریداری کنید. کیفیتی که برای این وسیله در نظر گرفته می‌ شود به جنس آن بستگی خواهد داشت. برای خرید این وسیله باید به خوبی از نظر جنس و از نظر ظاهری دسته بندی های متفاوت آن را بشناسید. در ادامه اطلاعات بیشتری را در مورد مدل های متنوع این وسیله ارائه می دهیم.

شناخت انواع سینک های ظرفشویی از نظر جنس و ظاهر

شما برای خرید سینک باید از نظر جنس و همچنین از نظر ظاهری مدل های گوناگون را بشناسید. برخی از مهم ‌ترین جنس ها و مدل هایی که برای این وسیله در نظر می‌ گیرند عبارت است از :

1. جنس استیل

جنس استیل به عنوان یکی از کاربردی ترین و بهترین مدل های سینک ظرفشویی شناخته می ‌شود. یکی از مهمترین مزیت هایی که از این وسیله دریافت می شود مقاومت بالای آن در برابر خوردگی، ضربه، حرارت و ... است. به طور کلی مدل های زیادی از جنس استیل این وسیله را می توانید در بازار مشاهده کنید. برخی از مدل‌ ها نازک تر هستند و برخی دیگر از مدل ها را با ضخامت بیشتری تولید می کنند. 

2. جنس گرانیت

گرانیت یکی دیگر از جنس های سینک به شمار می رود که به تازگی آن را برای تولید این وسیله به کار می‌ گیرند. اگر شما می خواهید بهترین و خاص ترین مدل این وسیله را خریداری کنید پیشنهاد می دهیم که جنس گرانیتی را انتخاب نمایید. این نمونه از وسیله های آشپزخانه کاربرد خاصی دارند و زیبایی آشپزخانه شما را چندین برابر می کنند. وزن آنها زیاد است، به همین دلیل باید در مورد روش نصب آنها اطلاعات کافی کسب نمایید.

3. جنس پرسلان و سرامیک سینک

 جنس پرسلان و سرامیکی را به عنوان یکی دیگر از جنس های سینک ظرفشویی می شناسیم. تنوع رنگ این مدل از وسیله آشپزخانه زیاد است. متراکم بودن و همچنین غیر متخلخل بودن این وسیله موجب شده که افراد بتوانند از آن کاربرد بی‌ نظیری دریافت کنند. مدل های پرسلان و سرامیکی امکان دارد خرد شوند. به همین دلیل چاقو های سنگین و ظروف سنگین را نباید روی آنها بیندازید. مدل پرسلان حساسیت زیادی دارد. اگر می خواهید یک آشپزخانه خاص و منحصر به فرد بسازید مدل های شیشه ای این وسیله گزینه‌ ای مناسب هستند. این مدل ها در برابر ضربه دوام زیادی دارند. لکه نمی ‌گیرند و روی آنها خش نمی‌ افتد.

سینک

4. مدل های روکار

از نظر ظاهری سینک های متفاوتی را می سازند که یکی از آنها مدل روکار می باشد. مدل های روکار از جمله مدل هایی به شمار م ی‌روند که جدیدتر و منحصر به فرد تر هستند. شما می توانید مزیت های زیادی از این مدل دریافت کنید. در واقع این مدل را به عنوان پرطرفدارترین مدل می شناسند. لبه و حاشیه این مدل با سطح کانتر اتصال دائمی دارد. با توجه به این مسئله که لبه این مدل لگن را در یک موقعیت مناسب قرار می دهد سیستم پشتیبانی اضافی جهت نصب کردن آن مورد نیاز قرار نخواهد گرفت. 

همین مسئله هزینه نصب آن را کاهش می ‌دهد. همچنین انجام نصب آن آسان تر خواهد شد. یکی از معایب سینک روکار این است که در فضای محدود نمی توانید آن را استفاده کنید.جرم ها و کثیفی ها با گذشت زمان روی این مدل ایجاد می‌ شوند. تمیز کردن کثیفی ها و جرم ها آن آسان است. چرا که درز  آن به‌ راحتی در دسترس قرار می گیرد. 

5. سینک توکار

سینک توکار و یکپارچه به عنوان یکی دیگر از مدل‌ های این وسیله می باشد. نمونه های توکار در رنگ بندی های متفاوتی تولید می گردند. ابعاد این مدل مناسب آشپزخانه هایی است که کوچک می باشند. راحت تر می توانید این مدل ها را تمیز کنید و آماده سازی غذا با استفاده از این وسیله به آسانی انجام می شود. با انتخاب کردن رنگ سایه روشن این وسیله می توانید بین کانتر و آشپزخانه خود تضاد رنگی ایجاد نمایید. لبه های این مدل با کانتر دارای همپوشانی ندارد. 

به همین دلیل هرگز لابلای درز کانتر، جرم جمع نمی گردد. تنها دلیلی که افراد این مدل از وسیله آشپزخانه را انتخاب نمی کنند نصب گران قیمت و پیچیده آن می باشد. لبه‌ های این سینک پشتیبانی خوبی ندارند. به همین دلیل باید کابینت و کانتر را به طور کامل تقویت کنید تا بتوانید یک ساختار حمایتی ایجاد نمایید. برای نصب کردن این مدل باید به آب بندی آن دقت داشته باشید تا وزن ظرف های کثیف و سنگین را به خوبی تحمل کند.

سینک

6. مدل تک لگن

تک لگن یکی دیگر از مدل های سینک ظرفشویی می باشد. به طور معمول این مدل ها اندازه شان از مدل های ۲ الی۳ لگن بزرگ تر می باشد. شستشوی ظروف سنگین و بزرگ در این مدل آسان است. عرض هر یک از مدل های تک لگن حدود 83 الی 91 سانتیمتر می باشد. عمق این مدل از ۲۰ الی ۲۳ سانتیمتر متغیر است. برای اینکه به راحتی با این سینک کار کنید سبد شستشو در کنار آن قرار داده‌ اند. این مدل ها نیازی به تمیز کاری و نگهداری خاصی ندارند. چرا که حاشیه و لبه برای آنها به کار گرفته نمی‌ شود. نمونه های دو لگن برای نگه داشتن ظروف بهتر از مدل های تک لگن هستند. اما در صورتی که محدودیت خاصی در فضای آشپزخانه دارید می توانید نمونه های تک لگن را انتخاب نمایید. 

7. سینک دو لگن

مدل دو لگن به عنوان یکی دیگر از مدل های سینک ظرفشویی شناخته می شود. این مدل ها طرفداران زیادی دارند. امکان شستشو و همچنین آبکشی ظروف در این مدل ها آسان تر است. این نمونه از وسیله آشپزخانه منعطف و همه کاره می باشد. تمامی اقدامات مربوط به آبکشی، شستشو، تخلیه و ... را می توانید به راحتی با استفاده از این مدل انجام دهید. تطبیق پذیری این مدل با بخش های متفاوت آشپزخانه به عنوان مهمترین ویژگی و مزیت آن شناخته می شود.

سینک

اگر شما به دنبال یکی از سینک های ایده آل برای آشپزخانه خود هستید بدون شک این مدل را به شما معرفی می‌ کنیم. البته باید بدانید که شکل ظاهری این مدل نسبت به مدل های جدید و ترند زیباتر نیست. حجم کم لگن های این مدل برای ظروف سفالی، قابلمه ها و همچنین تابه های بسیار بزرگ شاید مناسب نباشد. شما می توانید بین انواع مدل های این وسیله آشپزخانه یکی از آنها که با طراحی داخلی آشپزخانه تان هماهنگی بیشتری دارد را خریداری کنید.