راه های تمیز کردن گاز شیشه ای

اگر شما در آشپزخانه تان از گاز شیشه ای استفاده می کنید باید به خوبی در مورد روش های تمیز کردن این اجاق اطلاعات کافی کسب نمایید. اجاق های صفحه ای شیشه ای زیبایی آشپزخانه شما را چندین برابر می‌ کنند. برخی از افراد که به تمیز بودن این اجاق ها توجه نمی کنند روش های براق کردن اجاق ها را به کار نمی گیرند. اما بسیاری از خانم ها هستند که به تمیز بودن اجاق شیشه ‌ای آشپزخانه توجه زیادی دارند و از روش های متفاوتی جهت براق کردن شیشه اجاق استفاده می کنند.

 در واقع برخی از افراد جهت از بین بردن لکه روی اجاق گاز شیشه‌ ای دچار مشکل می شوند. به همین دلیل نمی دانند که باید از کدام روش جهت تمیز کردن اجاق استفاده کنند. برخی از مهمترین نکاتی که جهت تمیز کردن اجاق های شیشه ای باید به آنها دقت داشته باشید را در ادامه معرفی می کنیم.

راه های تمیز کردن گاز شیشه ای


نکات و روش های مربوط به تمیز کردن گاز شیشه ای

از جمله نکاتی که جهت تمیز کردن گاز شیشه ای اهمیت زیادی دارد عبارت است از :

1. ابتدا اجاق باید خنک شود

یکی از مهمترین نکاتی که زمان تمیز کردن گاز صفحه ای شیشه ای باید به آن دقت داشته باشید این است که اجاق خنک شود. اجاق را زمان خنک شدن تمیز کنید. هرگز زمانی که اجاق داغ است آن را تمیز نکنید. در واقع اگر مایل هستید آسیبی به اجاق وارد نشود زمان خنک شدن باید آن را تمیز کنید. جهت تمیز کردن این اجاق نیازی به جابجایی آن ندارید و همچنین از مواد شیمیایی که قوی هستند نیازی نیست استفاده کنید. در واقع مواد شیمیایی قوی برای تنفس شما ضرر دارند. دستورالعمل ‌های مربوط به تمیز کردن اجاق را مورد مطالعه قرار دهید. محدوده های مشخص شده ای را نیاز است که با استفاده از محصولات خاصی تمیز نمایید. دستورالعمل هایی که مربوط به مراقبت از اجاق می باشد را باید به خوبی بدانید تا به اجاق آسیبی وارد نشود.

2. از ابزارهای ملایم استفاده کنید

یکی دیگر از نکاتی که جهت تمیز کردن گاز شیشه ای اهمیت زیادی دارد این است که از ابزارهای ملایم استفاده نمایید. سطح اجاق تا حدودی مقاوم می ‌باشد. اما اگر شما از ابزار ملایم مانند پدهای اسفنجی استفاده کنید خراش روی اجاق وارد نمی شود. مواد شوینده ای که ملایم هستند را با استفاده از اسفنج و دستمال های میکروفایبر روی اجاق به کار بگیرید. بطری اسپری آب و همچنین سرکه سفید را جهت تمیز کردن اجاق می توانید مورد استفاده قرار دهید. دستمال های میکروفایبر به عنوان بهترین دستمال هایی هستند که جهت تمیز کردن اجاق مورد استفاده قرار می گیرند. 

راه های تمیز کردن گاز شیشه ای

3. استفاده از آب و سرکه برای تمیز کردن گاز شیشه ای

برای تمیز کردن گاز شیشه ای باید ابتدا سرکه و آب را روی اجاق بریزید. سپس مایع را که روی اجاق اسپری کرده اید با دستمال های میکروفایبر به خوبی پاک کنید. پس از اینکه دستمال ها را روی اجاق کشیدید متوجه براقی و تمیز بودن اجاق خواهید شد. جوش شیرین و اسپری سرکه سفید به عنوان بهترین روش هایی شناخته می شوند که جهت تمیز کردن اجاق ها کاربرد زیادی دارند. شما مقداری جوش شیرین را نیز می توانید درون اسپری بریزید و دستمال را درون آب داغ فرو کنید. سپس آب اضافی دستمال را گرفته و روی گاز بکشید. شما بعد از ۱۰ الی ۱۵ دقیقه می توانید اجاق را خشک کنید تا سطح اجاق تمیز شود. 

4. استفاده از سیب زمینی و نوشابه

یکی از روش های تمیز کردن گاز استفاده از سیب زمینی و نوشابه می باشد. تکه های سیب زمینی، سرکه، دستمال کاغذی و کوکاکولا را در این روش باید مورد استفاده قرار دهید. اولین کاری که در این روش باید انجام دهید این است که هر یک از تکه های سیب زمینی را روی لکه های اجاق بمالید. پس از اینکه سیب زمینی ها را روی لکه ها قرار دادید سرکه را باید روی سیب زمینی ها بریزید. پس از ۵ دقیقه باید سرکه را با استفاده از دستمال خشک، پاک نمایید. در انتها درب نوشابه را باز کرده و روی اجاق بریزید. اجازه دهید نوشابه ۱۵ دقیقه روی اجاق بماند تا لکه ها را از بین بروند. 

5. استفاده از آب و صابون

یکی دیگر از روش های تمیز کردن گاز شیشه ای این است که شما یک کاسه آب داغ را با پودر صابون پر نمایید. مخلوط صابون و آب که درست کرده اید را باید روی اجاق بریزید. صابون به صورت شیمیایی می تواند با انواع روغن ها واکنش نشان دهد تا لکه ها را به آسانی از بین ببرد. آب داغ کمک می کند که فرایند لکه بری به طور سریع تر انجام شود. اگر می خواهید از مخلوط سرکه و آب به جای صابون آب استفاده نمایید باید از حوله های بزرگ تر و نرمتر استفاده نمایید. 

در این صورت روی گاز خش نمی افتد. در انتها باید مقدار مورد نیاز جوش شیرین را روی سطح اجاق بریزید تا لکه ها از بین بروند. دستمال را که درون صابون و آب قرار گرفته است بیرون بیاورید و سپس روی اجاق بکشید. دستمال حدود ۱۵ الی ۳۰ دقیقه روی گاز قرار می گیرد تا آلودگی ها از بین بروند. سپس با حرکت دایره ای می توانید لکه های روی اجاق را از بین ببرید.

6. استفاده از مواد شوینده تجاری برای گاز شیشه ای

تمیز کردن گاز شیشه ای با استفاده از مواد شوینده تجاری یکی دیگر از روش های تمیز کردن اجاق می باشد. شما برای خرید مواد شوینده تجاری باید برند تولیدی آنها را بررسی کنید. بسیاری از فروشگاه‌ های خواروبار انواع تمیز کننده های شیمیایی که مخصوص اجاق های شیشه های هستند را می فروشند. بسیاری از محصولات را شما به عنوان محصول مایع تمیز کننده می توانید خریداری کنید. البته برخی دیگر از آنها به صورت اسپری هستند.

 هر نوع محصولی که خریداری می کنید را باید از نظر با کیفیت بودن مورد بررسی قرار دهید. آلودگی ها با استفاده از این محصولات از روی گاز به طور کامل پاک می شوند. اگر مواد غذایی مدت زمان زیادی روی اجاق بمانند احتمال دارد که سفت شوند. به همین دلیل پاک کردن آنها دشوار خواهد شد. به همین دلیل هر چه سریعتر مواد غذایی روی اجاق را تمیز کنید تا بعدا مشکلی برای از بین بردن آنها نداشته باشید. 

جمع بندی

هر یک از روش هایی که مربوط به تمیز کردن اجاق گاز  شیشه ای بود را در این مطلب به طور کامل برای شما توضیح دادیم. بر همین اساس شما می توانید طبق نوع آلودگی و لکه هایی که روی اجاق به وجود آمده است یکی از بهترین روش های تمیز کردن را به کار بگیرید. توجه داشته باشید که برای تمیز کردن اجاق های شیشه ای باید به براق بودن آنها اهمیت دهید.